Czy warto studiować informatykę?

Trwający od kilku lat dynamiczny rozwój branży IT powoduje stale rosnące zapotrzebowanie na wyspecjalizowanych pracowników w jej sektorze. Oprócz zdobywanego doświadczenia i umiejętności, ważne jest także, aby kandydat posiadał odpowiednie wykształcenie.

Czym charakteryzują się studia informatyczne?

W ostatnich latach jest to jeden z najbardziej popularnych technicznych kierunków. Studia informatyczne są ściśle związane z rozwojem nowoczesnych technologii, wymagają zatem od kandydatów umiejętności szerokiego spojrzenia różne aspekty, chęci poszerzania swojej wiedzy i rozumienia procesów zachodzących w branży. Tak więc jako kierunek rozwoju, mogą być poszerzeniem zainteresowań, uzupełnieniem wiedzy już przez studenta posiadanej lub szansą na zdobycie nowych umiejętności, potrzeba do tego jedynie chęci i motywacji. Bardzo często studia informatyczne stanowią podstawę do rozpoczęcia przygody z programowaniem czy kodowaniem, jednak nie zastąpią własnej pracy i samorozwoju. Studia z pewnością pomogą spojrzeć na informatykę z innej perspektywy, nauczą logicznego myślenia, poznać ciekawych ludzi i być może otworzą drzwi do przyszłej, wymarzonej pracy. 

Dlaczego warto jest studiować informatykę?

Przede wszystkim, branża IT stawia przed kandydatami i pracownikami wiele możliwości rozwoju i awansu, zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym. Perspektywy rozwoju w miejscu są bardzo ważne i wpływają na chęć samodoskonalenia się i pozostanie w danej firmie. Buduje to pewnego rodzaju stabilizację zatrudnienia. Na rynku IT nie brakuje nowych ofert pracy i zapewne nie zabraknie ich w przyszłości. Wiele firm funkcjonujących w branży wymaga jednak od kandydatów dyplomu ukończenia studiów. Świadczy to nie tylko o ukończeniu danego kierunku, ale mówi też dużo o samym kandydacie i jego chęci rozwoju. Zatrudnienie w branży IT gwarantuje pracownikom wysokie zarobki i utrzymanie wygodnego standardu życia. Ukończenie studiów informatycznych jest też dobrym zapleczem do otworzenia własnej firmy, a to sprzyja pracy zdalnej i prowadzeniu elastycznego czasu pracy. Ponadto, za sprawą postępującej komputeryzacji, informatyka uznawana jest za kierunek przyszłości i zdecydowanie ułatwi kroczenie z duchem czasu.